Ўзбекистонда Конституция қайта ёзилиб, амалдаги президент муддатлари ноллаштирилиши ортидан муддатидан олдин ўтказилган президент сайловини таҳлилчилар мамлакат тарихидаги энг "беўхшов сайлов" деб аташди. Шавкат Мирзиёев халқ танимайдиган уч номзод устидан ғолиб келишига ҳеч ким шубҳа қилмаганди.
Ўзбекистон ва Қозоғистонда ўтказиладиган сайловларнинг қандай ўхшашликлари бор? Мирзиёев идораси нимаси билан Нурсултон Назарбоев бошқарув услубини эслатади? Қасим-Жомарт Тоқаев билан Ислом Каримов ёндашувларида қанақа умумий жиҳатлар кўзга ташланади? Озодлик қозоқ хизмати АҚШда истиқомат қилаётган ўзбекистонлик сиёсатшунос Рафаэл Сатторов билан ана шулар ҳақида суҳбатлашди.
Реал рақибларсиз, Конституция қайта ёзилганидан сўнг
- Ўзбекистондаги сайлов натижаси аввалбошдан маълум эди, Мирзиёев ғалаба қозонишига ҳеч ким шубҳа қилгани йўқ. ЕХҲТ миссияси оралиқ ҳисоботида сайловолди кампанияси ланж бўлганини, амалдаги президентга мухолифат йўқлигини урғулаган эди. ЕХҲТ 2022 йилда Қозоғистонда ўтган президент сайловини ҳам реал рақобат бўлмагани учун танқид қилган. Марказий Осиё мамлакатлари сайловларида нега чин муқобил бўлмайди?
Рафаэл Сатторов: Биринчидан, бу режимлар моҳиятан шахсий – ҳамма нарса бир киши атрофига жамланган. Мазкур омил уларни воқеликни танқидий қабул қилишга лаёқатсиз қилиб қўйган. Энг катта ташвишлари –президентни ранжитиб қўймаслик. Жамоатчилик фикри эса иккинчи ёки учинчи ўринда.
Иккинчи омил – ҳокимиятни монополлаштириш ва ресурсларни ўз қўлида жамлаш ҳисобига бойиган элита. Улар шу даражага етишдики, эндиликда ҳокимиятдан айрилиш – капиталдан айрилиш, капитални йўқотиш эса ҳокимиятни бой бериш, деганидир. Минтақанинг барча мамлакатларида неофеодал автократия ва олигархия шаклланиб бўлди. Элита ҳокимият ва капитални ўзлари учун абстракт сиёсий партияга эмас, балки болалари ва набираларига топширишдан манфаатдор. Мана шу Марказий Осиё мамлакатлари – Ўзбекистон, Қозоғистон, Тожикистон, Туркманистон ва яқиндан бошлаб Қирғизистон сайловларида ҳам нега рақобат йўқлигини тушунтирувчи омиллардан биридир. Чунки элиталар ҳокимият ва пулнигина тан олади, мафкуранинг эса улар учун сариқ чақачалик қадри йўқ.
Озодлик суриштируви: Мирзиёев кластерига айланаётган Ўзбекистон
- Қозоғистонда ҳам, Ўзбекистонда ҳам президент сайловидан олдин Конституция ўзгартирилди. Ўзгартиш ва қўшимчалар референдумга қўйилди. Экспертлар, Тоқаев ўз муддатларини ўчириб, ҳокимиятини мустаҳкамлаб олиш учун шу ишларга қўл урди, дейдилар. Мирзиёев ҳам шу йўлдан боряпти деса бўладими?
Рафаэл Сатторов: Услуб бир хил, лекин ҳар бирининг хос томонлари бор. Мирзиёев тизими оилавий бошқарув тусини олмоқда. У кўпроқ “Баас” партияси давридаги Саддам Ҳусайн режимини ёки Суриядаги Асадлар режимини эслатади. Ҳафиз Асад ҳам иқтидорга келганидан сўнг ўз оиласи мавқеини кучайтиришга киришиб, барча кучишлатар тузилмаларга уруғ-аймоғини “экиб ташлаган эди”. Саддам Ироқида ҳам хавфсизлик соҳаси ўғиллар ва куёвлар назоратида бўлган.
Тоқаевни кўпроқ Ислом Каримовга ўхшатиш мумкин. Унинг уруғ-аймоғи Мирзиёевникидек кўп эмас. Лекин кўряпмизки, у ҳам тизгинни қаттиқроқ торта бошлади. Айни чоғда Тоқаев мангу ҳукмронлик қилишга интилаётгани очиқ белгилари ҳозирча йўқ. Ўзбекистонда эса бор. Аммо Қозоғистон ва Ўзбекистон ҳокимият тизимлари худди эгизакдек: олигархик, репрессив, авторитар.
- Тоқаев Каримовни ёдга солади, дедингиз. Қозоғистонда жиловлар қаттиқ тортилаётганини кўряпсизми, хусусан 2022 йилги президент сайловидан сўнг?
Рафаэл Сатторов: Албатта. Янгиликларни кузатинг. Фаолларни ҳибсга олишяпти. Бутун мамлакат миқёсида бўлаяпти бу ишлар. Норозилик акциялари иштирокчилари ва фаолларни битта-битта ушлаб, қамаш Нурсултон Назарбоев даврида ҳам бўларди, Тоқаев бошқаруви йилларида ҳам давом этяпти.
“Янги” Ўзбекистон ва Қозоғистоннинг нимаси янги?
- Мирзиёев “Янги Ўзбекистон” бунёд этилажагини эълон қилди. У аслида қанчалик “янги”? Бу “янгилик” жамиятнинг умидларини нақадар оқлайди?
Рафаэл Сатторов: Мутлақо оқламайди. “Янги Ўзбекистон”ни қураётганлар бари “эски Ўзбекистон”дан чиққан. Шавкат Мирзиёев, Абдулазиз Комилов, Акмал Саидов, Содиқ Сафоев – барчаси Каримов даври одамлари. Ҳокимият қаттиққўллигича қолди, танқидчилар ҳануз қамалмоқда. Бизнесга зуғум қилиш давом этяпти. Ўрта ва кичик бизнес энергия ресурсларидан мосуво. Экспорт ва импорт учун шарт-шароит ҳамон соддалаштирилгани йўқ.
- 2022 йил январдаги қонли воқеалардан сўнг президент Тоқаев қуришга ваъда берган “янги Қозоғистон” борасида фикрингиз қандай? Қозоғистон ҳукуматининг ислоҳотларга интилишини қандай баҳолайсиз?
Рафаэл Сатторов: Ислоҳотлар натижалари ҳақида камида уч-тўрт йилдан кейин бир нима дейиш мумкин. Мирзиёев ҳам бошида ислоҳотлардан хўп лоф урган, ўзини бамисоли янги Ли Куан Ю каби тута бошлаган эди, аммо кўп ўтмай типик автократга айланди-қолди.
“Янги Қозоғистонни қурамиз”, дейишяпти. Яхши. Лекин аввало баъзи саволларга жавоб беришсин. “Эски Қозоғистон” нима? Унинг нимаси ёмон эди? “Янги”сидан нимаси билан фарқ қиларди? Нега “янги Қозоғистон”ни Назарбоев давридан қолган одамлар қуришяпти?
Ўзбекистон ва Қозоғистонда концепциялар (“янги Ўзбекистон” ва “янги Қозоғистон” концепциялари) сиёсий догматикага айлантирилмоқда, пиар ўлароқ қўлланмоқда, кўпчилик учун ёқимсиз ва тушунарсиз нарса бўлиб қолаётир. Стратеглар нима деб номласалар номлайверсинлар, бироқ янги давлатни қуриш – бу жуда баландпарвоз гап, бу яна “янги тарих бошланади” дегани. Ўзбекистонда “бизнинг тарихимиз 1991 йилдан бошланади, давлатимиз муайян шахслар шарофати билан жаҳон харитасида пайдо бўлган”, деб ўргатиларди ва бу ёлғон эди. Энди бўлса ҳақиқий тарих мана бу жаноблар иқтидорга келганидан сўнг бошланди, дейишмоқда. Бу ҳам нотўғри.
“Янги Қозоғистон” ва “янги Ўзбекистон” – коррупцияга барҳам берилган, судлари мустақил, университетлар автономияси ва тадқиқотлар эркинлиги таъминланган, чинакам меритократик, олигархлардан холи давлатлар бўлса, жон демасмидик? Ана, янги партияларни рўйхатдан ўтказишга ва янги сиёсий кучларнинг шаклланишига халал бераётган қонунларни бекор қилишсин, пропагандачиларни эфирдан қувиб, телеканалларга янгилик узатиши учун шароит қилиб беришсин. Лекин бунақа бўлмаяпти-да.