Чоршанба куни ўтказилган брифингда иштирок этган ИИВ ахборот хизмати раҳбари Шоҳруҳ Ғиёсов Ўзбекистонда 10 июлдан бошлаб барча ҳудудлар “қизил ҳудуд”га айлантирилишини қайд этди. Унга кўра, эндиликда Тошкент вилоятидан Тошкент шаҳрига ишловчиларнинг кириб-чиқишига ҳам рухсат берилмайди.
Путин Ўзбекистонга газ етказиб бериш масаласини шарҳлади
Россия президенти Владимир Путин 5 октябрда ўтган “Валдай” иқтисодий форумида Ўзбекистонга газ етказиб бериш масаласини шарҳлади.
Путинга кўра, йилига уч миллиард куб метрдан иборат бўлган унча катта бўлмаган ҳажмдаги газ”ни Ўзбекистонга етказиб бериш октябрь ойидан бошланиши кутилмоқда.
“Биз бу ишни ҳамкорликда ишлаб чиқдик. Қозоғистонлик дўстларимиз газ қувурининг ўз ҳудудидан ўтувчи қисмини таъмирлади, Ўзбекистон ҳам ҳудди шундай ишни амалга оширди. “Газпром” ҳам бу ишни Россия ҳудудида бажариши керак эди. Чунки газ Совет Иттифоқи пайтида бир томонга оқар эди, ҳозир эса уни бошқа томонга жўнатишимиз керак бўлади”, - деди Путин.
Ўзбекистон Энергетика вазирлиги матбуот котиби Ҳасан Тошхўжаев аввалроқ Тошкент жорий йилнинг 1 октябридан Россия газини сотиб олишни бошлаши ҳақида маълум қилган эди.
“Режага мувофиқ, 1 октябрдан Ўзбекистонга Россия газини етказиб бериш бошланади, юқори босимли газ қабул қилиб олиш учун зарур бўлган барча инфратузилма ва газ қувурлари ҳозирлаб қўйилган”, - деган Тошхўжаев.
Аммо Россия газини Ўзбекистонга етказиб бериш ишлари ҳозирча номаълум сабабларга кўра бошланмаган. Тошкент Россиядан газ олинишининг кечиктирилаётганига оид расмий тушунтириш бермади.
4 октябрда Қозоғистон энергетика вазири Алмасадам Саткалиев Россиядан Ўзбекистонга газ транзити фақат ой охирига бориб бошланишини мумкинлигини айтди. Унга кўра, Қозоғистон газ қувурларини таъмирлаш ишларини эндигина якунламоқда.
Расмий Тошкент “Газпром” билан июнь ойи ўртасида Ўзбекистонга табиий газ етказиб бериш бўйича икки йиллик шартнома имзолагани хабар қилинган эди. Шартномага кўра, Россиядан табиий газ Қозоғистон орқали “Ўрта Осиё – Марказ” қувури орқали узатилиши, етказиб берилажак газ ҳажми йилига тақрибан 2,8 миллиард куб метрни ташкил этиши айтилган.
Президент Мирзиёев АҚШ ва Германиядан сўнг Москвага йўл олди
Президент Шавкат Мирзиёев Россия президенти Владимир Путиннинг таклифига биноан 5−7 октябрь кунлари расмий ташриф билан Москвага боради.
Президент матбуот хизматининг маълум қилишича, Мирзиёев Москвада Путин билан музокаралардан сўнг бош вазир Михаил Мишустин билан ҳам учрашади.
Музокараларда икки томонлама стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинади. Шунингдек, савдо ва иқтисодиёт, инвестиция, миграция ва гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни кенгайтириш ҳам муҳокамалар мавзуси бўлади.
Мирзиёев Россияга ташрифи доирасида Татаристон пойтахти Қозонга ҳам боради. У бу ерда Татаристон раҳбари Рустам Миннихонов билан учрашади.
Мирзиёевнинг Москвага сафари Марказий Осиё президентларининг АҚШ ва Германияда ўтган саммитларидан сўнг амалга оширилмоқда.
Статистик маълумотларга таянилса, Россия Украинага бостириб кирганидан сўнг Тошкент ва Москва ўртасидаги иқтисодий ҳамкорлик кўрсаткичи ўсгани кузатилади. Европа Иттифоқи сўнгги бир йилда Марказий Осиё давлатларидан Россияга экспортнинг 300 фоизга кўпайганидан ташвиш билдирган. Европа Иттифоқи фикрича, Россияга экспортнинг кескин кўпайиши Марказий Осиё давлатларининг Москвага санкцияларни четлаб ўтишга кўмаклашаётгани билан боғлиқ бўлиши эҳтимол.
Апрель ойида Европа Иттифоқининг санкциялар бўйича махсус вакили Дэвид О’Салливан Қирғизистон, Қозоғистон ва Ўзбекистонда бўлган эди. 27 апрелда Тошкентда матбуот анжумани ўтказган Дэвид О’Салливан Ўзбекистон ва ЕИ республика Россияга санкцияларни четлаб ўтувчи ҳудудга айланиб қолмаслиги йўналишида ҳамкорлик қилаётганини айтганди.
Интерпол: Уммонда ўзбек қизларни фоҳишаликка мажбурлаган аёл экстрадиция қилинди
Интерполнинг Миллий марказий бюроси Уммон пойтахти Маскатдан ўзбек қизларни фоҳишаликка мажбурлаган аёл экстрадиция қилингани тўғрисида маълум қилди.
Интерпол хабарида айтилишича, халқаро қидирувда бўлган Ўзбекистон фуқароси Уммон султонлигида одам савдоси билан шуғулланганликда айбланиб қўлга олинган. Шундан сўнг у Интерполнинг ўзбек бюросига топширилган.
Расман билдирилишича, бу аёл “2022 йилда бир гуруҳ шахслар билан жиноий тил бириктириб, Бирлашган Араб Амирликлари ва Уммонда яхши маошли иш ва гўзал ҳаётни ваъда қилиб, қизларни чет элга олиб кетган ва у ерда шериклари билан жабрланувчиларнинг паспортларини олиб қўйиб, уларни фоҳишалик билан шуғулланишга мажбур қилган”.
Тегажоғлик айблови ортидан ишидан айрилган Ҳолливуд юлдузи Тошкентда “тоби қочгани”дан сўнг яна матбуот эътиборига тушди
Британиянинг The Sun таблоиди машҳур актёр Кевин Спейси Тошкентда “юрак хуружи гумони билан шифохонага олиб кетилгани” тўғрисида хабар берди. Бу хабар ортидан жаҳондаги бошқа нашрлар, айниқса “сариқ матбуот” 2017 йилда бир неча эркакка нисбатан жинсий тажовуз қилганликда айбланганидан сўнг ишини йўқотган Кевин Спейсига эътиборини қаратди.
Хабарда айтилишича, XV Тошкент халқаро кинофестивалида иштирок этаётган Кевин Спейси Самарқанд вилоятидаги Афросиёб музейида сайр қилаётганида “чап қўли саккиз сония бутунлай қотиб қолгани”ни ҳис қилган. Шундан сўнг уни зудликда касалхонага олиб кетишган.
Тиббий текширувлар давомида Спейсининг соғлиғи яхши экани аниқланган. Спейси касалхонадан чиққач журналистларга: “Бу ҳодиса ҳаёт нақадар қил устида эканини менга яна бир бор эслатди”, деб айтди.
Икки марта Оскар мукофоти лауреати бўлган Кевин Спейси Тошкентда 29 сентябрдан 3 октябргача бўлиб ўтган кинофестивалда иштирок этган. 64 ёшли актёр “Оддий гумонланувчилар” ва “Америкача гўзаллик” фильмларидаги роллари учун 1996 ва 2000 йилда Оскар олган эди. Бундан ташқари у нуфузли BAFTA (2000), “Олтин глобус” (2015), “Тони” (1991) ва “Грэмми” (2006) мукофотлари соҳиби.
2017 йилда Спейси жамоатчиликка ўзининг гей эканини очиқлаган. Шундан сўнг уни камида 12 эркак жинсий тегажоғликда айблаб, судга мурожаат қилган. Спейси бу айбловларни тан олган эмас.
Жинсий тегажоғлик жанжали ортидан қатор киноширкатлар Спейси билан шартномаларни бекор қилган, тасвирга олиниши якунланган “Дунёнинг барча пуллари” фильми эса Спейси иштирокисиз қайта суратга олинган эди.
2023 йилнинг июлида Лондон суди актёрга нисбатан 2001-2013 йилларда камида 4 йигитга нисбатан жинсий тегажоғлик қилганлик айблови юзасидан қўзғатилган жиноят ишини кўриб чиққан ва уни оқлаган.
Ўзбекистонда энергетика бозорини ривожлантириш ва тартибга солиш агентлиги ташкил этилади
Ўзбекистонда электр энергиясини марказлашган тартибда харид қилиш ва сотиш функциясини бажарувчи “Ўзэнергосотиш” акциядорлик жамияти ташкил этилади.
Адлия вазирлигининг маълум қилишича, бу борада президент “Энергетика соҳасини ислоҳ қилишнинг навбатдаги босқичини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармонни имзолаган.
Фармонда қайд этилишича, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” электр энергиясини ташиш ва транзит қилишга ихтисослашган ягона магистраль электр энергияси узатиш тизими оператори этиб белгиланади.
“Ўзэнергосотиш” эса энергетика 2024 йил 1 июлдан электр энергиясини марказлашган тартибда харид қилиш ва сотиш функциясини бажаради.
2025 йил 1 январдан “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари”нинг электр энергияси экспорти ва импорти шартномалари, хусусий электр станциялари билан имзоланган электр энергиясини сотиб олиш тўғрисидаги битимлари бўйича мажбуриятлари “Ўзэнергосотиш”га тўлиқ ўтказилади.
Фармонда 2024 йил 1 февралгача халқаро молия институтларининг техник кўмагида электр энергияси тарифларини шакллантиришнинг янги услубиётини ишлаб чиқишга ҳам кўрсатма берилган.
Сентябрнинг ўрталарида Ўзбекистон Энергетика вазирлиги йилига энергетика учун ажратилаётган субсидиялар миқдори 1 миллиард доллардан ошгани ва бу жараён давом этадиган бўлса энергетика соҳасини ривожлантириб бўлмаслиги тўғрисида баёнот берган эди.
Ўзбекистонда узоқ йиллардан бери куз ва қиш мавсумида энергетик инқироз кузатиб келинади. Озодлик радиоси электр ва газ таъминотидан норози аҳоли намойишларга чиққани ва йўлларни тўсиб қўйгани тўғрисида ўзининг Zimiston лойиҳасида маълумот бериб келган. Жорий йилда эса энергетик инқироз баҳор ва ёз мавсумларида ҳам юзага келди.
Ўзбекистонда майнингга рухсат берилди
Ўзбекистонда майнинг фермалари фаолиятига рухсат берилгани тўғрисида Адлия вазирлиги 4 октябрь куни маълум қилди. Расман билдирилишича, бу борада ҳукумат 29 сентябрда “Майнинг фаолиятини амалга ошириш учун рухсатнома бериш тартиби тўғрисида”ги низомни тасдиқлаган.
Низомга асосан, майнинг фақат юридик шахс томонидан қуёш фотоэлектр станциялари орқали ишлаб чиқарилган электр энергиясидан фойдаланган ҳолда амалга оширилади. Қонунчилик ҳужжатларида назарда тутилган ҳолларда майнерлар истеъмол қилинган электр энергиясини ҳисобга олиш ускунасини ўрнатиб, ягона электр энергетика тизимига уланиши мумкин.
Майнерлар ўз фаолиятини фақат рўйхатга олинган пайтда кўрсатилган манзилда, ёнғин хавфсизлиги ҳамда санитария нормалари ва қоидаларига риоя қилган ҳолда амалга ошириш ҳуқуқига эга.
Майнерлар майнингни амалга ошириш натижасида олинган крипто-активларни Ўзбекистонда крипто-активлар айланмаси соҳасидаги хизматлар провайдерлари фаолияти билан шуғулланиш учун лицензияга эга бўлган крипто-биржалар орқали сотишга ҳақли.
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги майнинг фаолиятига рухсат бериш ёки рад этиш масаласини 15 кунда кўриб чиқиши белгилаб қўйилди. Аризани кўриб чиқиш ҳамда рухсатнома расмийлаштириш учун йиғим ундирилмайди. Рухсатнома 5 йил муддатга берилади.
Қатар амирининг коррупцияга қарши кураш мукофотини топшириш маросими Тошкентда ўтказилади
Қатар амири томонидан таъсис этилган коррупцияга қарши курашда эришилган ютуқлар учун глобал мукофотини топшириш маросими шу йилнинг охирида Тошкентда ўтказилади. Бу ҳақда президент матбуот котиби Шерзод Асадов маълум қилди.
Матбуот котибининг иддао қилишича, “мукофотни топширишнинг тантанали маросими Тошкентда ўтказилиши охирги йилларда президентимиз томонидан коррупцияга қарши кураш йўналишида олиб борилаётган катта ишлар ва умуман ислоҳотларининг жаҳон ҳамжамияти томонидан катта эътирофи тимсоли”дир.
Расмийнинг гапларидан англашилишича, мазкур мукофотни топшириш тадбирини Тошкентда ўтказиш юзасидан президент Шавкат Мирзиёевнинг 1-2 октябрь кунлари Дохага қилган сафари чоғида келишувга эришилган.
Ўзбекистон президенти ва ҳукумати сўнгги йилларда мамлакатда коррупцияга қарши кураш кескинлашгани ва коррупция ҳолатларининг олдини олиш юзасидан самарали чоралар кўрилаётгани тўғрисида бонг уриб келади. Бироқ Озодлик радиоси қатор ҳамкорлари билан ўтказган журналистик суриштирувларда Шавкат Мирзиёев ва унинг оиласи коррупцияга алоқадор бўлиши эҳтимоли тўғрисидаги маълумотлар юзага чиққан.
Жумладан, Озодлик радиосининг Мирзиёевнинг Шоввозсойдаги қасри, “Мирзиёев кластерига айланаётган Ўзбекистон”, “Мирзиёевларнинг соядаги инвестори” каби қатор суриштирувларига Тошкент расман муносабат билдирмаган.
Ўзбекистон ва Қатар ўртасида дипломатик алоқалар ўрнатилганига 25 йил бўлди. Мана шу давр ичида Қатар амири шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний жорий йилнинг 5-6 июнь кунлари давлат ташрифи билан илк бор Ўзбекистонга келган эди.
Қатар ҳам 2022 йилда футбол бўйича жаҳон чемпионатини ўтказиш ҳуқуқини қўлга киритиш мақсадида коррупциявий усуллардан фойдалангани тўғрисидаги айбловлар ортидан халқаро миқёсдаги жанжаллар марказига айланганди.
Қатар мазкур чемпионатни ўтказиш ҳуқуқини қўлга киритганидан сўнг турли жанжалли баёнотлар берилди. ФИФАнинг айрим раҳбарлари коррупцияда гумонланди, кейин стадионларни қуриш пайтида Қатарда ишчиларнинг ҳалок бўлиши, Қатардаги инсон ҳуқуқлари вазияти танқид қилинганди.
Академик Назар Тўраев 85 ёшида вафот этди
Ўзбекистон Фанлар академияси академиги, таниқли физик олим Назар Тўраев 3 октябрь куни 85 ёшида вафот этди. Бу ҳақда Ўзбекистон Фанлар академияси хабар берди.
1938 йили Денов туманида туғилган Назар Тўраев Ўзбекистонда хизмат кўрсатган фан арбоби (1988) унвонига, физика-математика фанлари доктори (1980), профессор (1982) илмий даражаларига эга бўлган.
Назар Тўраев атом зарраларнинг қаттиқ жисмлар сиртида сочилиши назарияси, ионларнинг бирламчи ва иккиламчи сочилишига оид соҳаларда илмий изланишлар олиб борган. У Ўзбекистонда биринчи бўлиб назарий физика масалаларини компьютерда алгоритмлаб ечишни амалга оширган.
Тўраев лазер нури билан қишлоқ хўжалик экинлари уруғларини нурлантириш илмий лабораториясининг асосчиларидан биридир.
Академик 1990-1995 йилларда Олий Кенгаш депутати бўлган. 1998 йилда “Меҳнат шуҳрати” ордени билан мукофотланган.
Ўзбекистонда метан ва АИ-92 бензини қимматлади
1 октябрдан бошлаб Ўзбекистондаги автомобилларга газ тўлдириш компрессор шохобчаларида метан газ нархи 2800 сўмдан 3250 сўмгача оширилди.
Бу ҳақда хабар берган “Daryo.uz” нашри изоҳига кўра, ҳукумат қарорида табиий газни сотишда унинг энг баланд чакана нархи келгуси олти ойда 3250 сўмдан ошиб кетмаслиги бўйича қатъий чора кўрилиши белгиланган. Бу тартиб 2024 йилнинг 1 апрелигача амал қилади.
Айни пайтда АЁҚШларда АИ-92 бензинининг нархи ҳам кўтарилгани айтилмоқда. “Ўзбекнефтгаз” шохобчаларида ўтган ҳафтагача 9200 сўмдан сотилган мазкур маркадаги бензин энди 10200 сўмга чиққан.
“Бензин савдоси билан шуғулланадиган АЁҚШларда юқори октанли, яъни 92 ва ундан юқори типдаги бензин ҳам 8-10 фоизга қимматлаган. Норасмий манбалар бу ҳолатни Россиянинг бензин экспортига ўрнатган чекловлари билан боғламоқда”, деб ёзди иқтисодчи Отабек Бакиров.
Экспертга кўра, маҳаллий ишлаб чиқарувчи ва вертикал монополист Россия ўрнатган чеклов сабаб юзага келган таклиф камайишидан устомонлик билан фойдаланмоқда.
АҚШ элчихонаси Green Card талабгорларига маслаҳат берди
АҚШнинг Ўзбекистондаги элчихонаси Diversity Visa (Green Card) дастурида иштирок этиш ниятида бўлганларга 10 банддан иборат тавсия ва маслаҳат берди.
Элчихона талабгорларга dvprogram.state.gov сайти орқали дастур шартлари билан танишиб чиқиш, фақат АҚШ ҳукуматининг расмий веб-саҳифаларида келтирилган маълумотларга таяниш, сохта сайт ёки фирибгарларга алданиб қолмасликни уқтирган.
Қайд этилишича, грин-карта дастурида иштирок этишнинг ягона йўли dvprogram.state.gov сайти орқали ариза топширишдир. Ариза тўлдириш бепул бўлиб, номзод охирги олти ой ичида олинган фотосуратидан фойдаланиши лозим.
Бир иштирокчи фақат бир марта ариза топшириши мумкин. Бу қоидани бузганлар дастурдан четлаштирилади.
“Сиз билан бирга саёҳат ёки иммиграция қилмайдиган тақдирда ҳам, аризангизга турмуш ўртоғингиз ва 21 ёшдан кичик ва турмуш қурмаган барча фарзандларингизни киритишингиз кераклигини ёдда тутинг. Дастурда иштирок этиш учун танланган ҳолатингизда ҳам, аризангизга хато ёки тўлиқ бўлмаган маълумот киритган бўлсангиз, дастурдан четлаштирилишингизни инобатга олинг”, дейилади элчихона тавсияларида.
Дипломатик ваколатхона махсус тасдиқлов рақамини сақлаб қўйиш ва 2024 йилнинг май ойида дастур бўйича танлов натижасини текширишни эслатган.
Green Card лотереясининг янги мавсумида иштирок этиш учун аризалар қабули 4 октябрдан бошланиб, 7 ноябргача давом этади.
Ўзбекистон анъанавий равишда Green Card ғолиблари сони бўйича олдинги ўринларда туради.
2023 йилги грин-карта бўйича энг кўп ғолиб Миср (5529) ва Жазоирда (5526) қайд этилган. Ўзбекистон эса 5511 нафар ғолиб билан дунё бўйича рўйхатда учинчи ўринни эгаллаган.
Хоразмда мактаб ўқувчилари шоли ўримига мажбуран жалб қилингани инкор этилди
Қўшкўпир туманида 19-мактаб ўқувчилари шоли ўримига мажбурий жалб қилингани тўғрисидаги хабар тасдиқланмади, деб билдирди Хоразм вилоят Камбағалликни қисқартириш ва бандликка кўмаклашиш бошқармаси. Хабарда айтилишича, ҳолатни ўрганган туман прокуратураси ва Давлат меҳнат ҳуқуқ инспектори мана шундай хулоса чиқарган.
Аввалроқ ижтимоий тармоқларда Қўшкўпир туманидаги 19-мактаб директори ўқувчиларни шоли ўримига жалб қилгани, директор ва шоликор фермер ака-ука бўлиши мумкинлиги иддао қилинган видео тарқалган эди. Шундан сўнг бу ҳолат тегишли идоралар томонидан ўрганила бошлангани маълум бўлганди.
Хоразм вилоят Камбағалликни қисқартириш ва бандликка кўмаклашиш бошқармасининг билдиришича, “9-А синф ўқувчилари А.Қ., Б.Ш., А.О., Б.О., тумандаги “Дурдона” маҳалласида жойлашган “Иброҳим балиқчи” фермер хўжалигининг шоли даласида дарслардан сўнг ва фермер К.Х.,нинг таклифига асосан, маълум бир ҳақ эвазига далада ўрилган шолини тўплаш ишларини бажаришган”.
Хабарда айтилишича, ўқувчиларнинг “ёшини инобатга олмасдан фермер хўжалигида меҳнат қилишга йўл қўйиб берган хўжалик раҳбарининг ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо берилмоқда”.
Расман: Ўзбекистонда бир ойда нархлар яна 1,2 фоизга қимматлади. Бу сўнгги уч йилдаги энг юқори кўрсаткич
Давлат статистика агентлигининг билдиришича, сентябрда истеъмол нархлари 1,2 фоизга қимматлади. Агентлик бу сўнгги уч йилда сентябрь ойида кузатилган энг юқори кўрсаткич эканини қайд этган.
Шу билан бир қаторда, агентлик йиллик инфляция даражаси сўнгги беш йилликка солиштирганда энг оз кўрсаткични ташкил қилаётганини билдирган. Жорий йилнинг 9 ойида инфляция 5,13 фоизга етган. Бу ўтган йилнинг шу даврига солиштирганда 25 фоизга оздир. Аммо йиллик инфляция, ўтган йилнинг сентябр ойига нисбатан, 9,19 фоизга тезлашган.
Сентябрда озиқ-овқат маҳсулотлари 1,8 фоизга қимматлаган. Жумладан, ун нархи 15,7 фоизга, тухум нархи 7,8 фоизга ошган.
Йил бошидан бери гурунч нархи 1,5 баробарга, карам нархи икки баробарга ўсган. Агентлик йил бошидан бери ўсимлик мойи нархи 19,3 фоизга, помидор 46 фоизга арзонлаганини ҳам иддао қилди.
Ҳисоботда таъкидланишича, бензин 2,4 фоизга, метан 2,9 фоизга ва пропан 1 фоизга қимматлаган.
Швейцария прокуратураси Гулнора Каримовага қарши айблов хулосасини судга тақдим қилди
Швейцария федерал прокуратураси жорий йилнинг 28 сентябрь куни Беллинцона шаҳридаги Федерал жиноят судига Гулнора Каримова ҳамда яна бир айбланувчига нисбатан айблов хулосасини йўллаган. Прокуратура хабарномасида билдирилишича, ҳужжатда Ўзбекистоннинг аввалги президенти Ислом Каримовнинг қизи уюшган жиноий тўдага алоқадорликда айбланган.
Айблов хулосасига мувофиқ, Гулнора Каримова ва Россия телекоммуникацион ширкатларидан бирининг собиқ бошқарувчиси Швейцария ва бошқа мамлакатларда фаолият юритган жиноий тўдага алоқадор бўлган. Федерал прокуратура қайдича, гумонланувчилар 2005 йилдан 2013 йилгача бўлган муддатда содир этилган жиноятлар юзасидан айблов қўйилмоқда.
Жиноий тўда фаолиятида иштирок этишдан ташқари мазкур шахсларга нисбатан пул ювиш, хорижлик мансабдор шахсларга пора бериш ва ҳужжатларни сохталаштириш каби айбловлар илгари сурилган. 2012 йили Каримовнинг тўнғич қизи билан боғлиқ пул ювишга оид иш бўйича тергов доирасида Швейцария федерал прокуратураси тақрибан 800 миллион франкни музлатиб қўйган эди.
Яқинда Гулнора Каримовага яқин бўлган шахсга нисбатан айблов хулосаси чиқарилиши ортидан 130 миллион доллар мусодара этилган. Суд жараёни якунига етгунига қадар ишга дахлдор шахсларнинг барчасига нисбатан айбсизлик презумпцияси амалда бўлади.
Гулнора Каримовага қарши Ўзбекистонда 2013 йили талон-торож ва солиқ тўлашдан бўйин товлаганлик моддалари бўйича иккита жиноят иши очилган. 2015 йили биринчи иш бўйича унинг 5 йилга озодлиги чекланган, 2017 йилдаги иккинчи иш бўйича эса у 10 йилга қамалган. Кейинроқ бу жазо беш йиллик озодликни чеклаш билан алмаштирилган.
2020 йил мартида Тошкент шаҳар суди Каримовани жиноий тил бириктирганлик, товламачалик, ўзлаштириш, ўғрилик, пул ювганлик ва бошқа жиноятларда айбдор деб топиб, 13 йилу 4 ойга озодликдан маҳрум этган. У айни пайтда жазо муддатини Зангиотадаги аёллар қамоқхонасида жазо ўтаяпти.
Швейцария, Франция, АҚШ ва бошқа қатор мамлакатлардаги Гулнора Каримовага алоқадор бўлган мулкларнинг умумий қиймати қарийб 1,4 миллиард долларга баҳоланган. Ўзбекистон ҳукумати мазкур активларнинг бир қисмини қайтариб олишга уриниб келмоқда.
2020 ва 2021 йилларда Ўзбекистон Франциядан 20 миллион долларни қайтаришга муваффақ бўлган. Бу маблағ Париждаги кондоминиум ва 1815 йилда қурилган Château de Groussay қасрининг сотилишидан тушгани айтилган.
Аввалроқ Озодлик Британияда Гулнора Каримованинг қиймати 25 млн доллардан ортиқ учта уйи мусодара этилгани ҳақида хабар қилган эди. Британиянинг Ўта йирик миқдордаги фирибгарликка қарши кураш бюроси (Serious Fraud Office) Каримова 2004 йилдан 2012 йилгача бўлган даврда Ўзбекистондаги бозорга киришга ёрдам бергани эвазига телекоммуникацион ширкатлардан пора ўлароқ юзлаб миллион доллар олганини иддао қилган.
Ўзбекистонда ўтган йили табиий офатларда уч юзга яқин киши ҳалок бўлди
Ўзбекистонда 2022 йилда юз берган табиий ва техноген фавқулодда вазиятларда 287 киши ҳалок бўлган. Бундан ташқари 297 киши жароҳатланган. Маҳаллий нашрларнинг ёзишича, бу ҳақда фавқулодда вазиятлар вазирлиги академиясида ўтган илмий-амалий анжуманда маълум қилинди.
Расман билдирилишича, 2022 йилда 131 та “табиий ва техноген хусусиятдаги фавқулодда вазият” юзага келган. Улардан 55 таси табиий офат бўлиб, 127 киши ўлган, 88 киши жароҳат олган. Техноген ҳодисаларнинг асосий қисмини эса ёнғинлар ташкил қилган.
Шу билан бир қаторда Ўзбекистондаги энергетик инқироз ортидан ҳар йили куз-қиш мавсумида юзлаб киши ис газидан заҳарланиб ўлаётгани тўғрисида Озодлик радиоси мунтазам хабарлар бериб келади. Масалан, 2022 йил ноябрида 10 кун ичида Ўзбекистоннинг турли ҳудудларида камида 30 киши, жумладан, ёш болалар ис газидан заҳарланиб вафот этган эди.
Мирзиёев Германия-Марказий Осиё раҳбарлари учрашувида иштирок этади
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 28−30 сентябрь кунлари амалий ташриф билан Берлинда бўлади, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Ташриф доирасида канцлер Олаф Шольц ва президент Франк-Вальтер Штайнмайер билан икки томонлама музокаралар ўтказилиши, шунингдек, Марказий Осиё ва Германия давлат раҳбарларининг учрашувлари режалаштирилган.
Бундан ташқари, Шавкат Мирзиёевнинг Германия иқтисодиёти Шарқий қўмитаси томонидан ташкил этиладиган ишбилармонлик тадбирларида ҳам иштирок этиши кўзда тутилган.
Кун тартибидан Ўзбекистон президентининг жорий йил май ойидаги Германияга расмий ташрифи давомида эришилган келишувларни амалга ошириш, Германиянинг етакчи компания ва банклари билан инвестициявий, инновациявий ва технологик ҳамкорликни кенгайтириш масалалари ўрин олган.